REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Vylučovací a zažívací problémy

Divertikulóza

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Funkcí střev je vstřebávat živiny z přijaté potravy. Trávenina (potrava) se v tlustém střevě zdrží 16–40 hodin. Dochází zde ke vstřebávání vody, minerálů, vitaminů, ale i toxických látek. Tlusté střevo je místem hojné činnosti mikroorganismů, z nichž některé jsou pro tělo prospěšné, jiné jsou považovány za zhoubné. Jaké bakterie osidlují právě naše střevo, závisí na naší stravě.

Divertikulóza (divertikulitida) je onemocnění, které se poměrně často vyskytuje u lidí nad 50 let. Ve stěně tlustého střeva dochází k četným drobným vyklenutím (divertiklům), která nemusejí dělat žádné obtíže, ale objeví-li se v nich zánět, může prasknout střevní stěna a život pacienta je ohrožen. Léčení je pak chirurgické.

Většina případů střevních divertiklů vzniká pravděpodobně jako následek konzumace potravy, která neobsahuje téměř žádnou vlákninu, zato velké množství rafinovaných sacharidů.

U mladistvých do dvaceti let se toto onemocnění vyskytuje jen zřídka, ale v průmyslově vyspělých státech je postižena asi třetina lidí mezi 50. a 60. rokem života a 60‑70 % lidí starších sedmdesáti let. Mnozí lidé trpící tímto onemocněním mívají také příznaky dráždivého tračníku.

Pokud jíte stravu obsahující mnoho čištěných sacharidů, musí svalstvo ve stěně střev vynakládat velkou námahu k posunování lepkavých, suchých zbytků potravy, a dochází k občasným křečím. Vznikající tlak roztahuje některé úseky střeva a vytváří tak zevně vyklenuté kapsičky, kterým se říká divertikly. Postižený nemusí pociťovat žádné obtíže, ale mívá zácpu nebo průjmy, často spojené s bolestmi na levé straně břicha, které se zmírňují odchodem plynů.

Příčina onemocnění

Divertikulóza znamená tvorbu drobných vyklenutí (divertiklů) ve stěně tlustého střeva. Nejčastěji je postižen konec tlustého střeva – sestupný tračník a esovitá klička. Důvodem je patrně stagnace a hnilobné procesy v našem střevě.

Příčina je spatřována v chybné skladbě a množství naší stravy, která obsahuje nedostatek vlákniny, nadbytek tuků a jednoduchých cukrů.

Divertikly jsou místa, kde mohou nerušeně růst i nebezpečné bakterie, na což zareaguje tělo zánětem divertiklů (divertikulitida).

Příčiny

  • Přejídání,
  • špatná strava.

Vážnou komplikací je zánět divertiklů (divertikulitida).

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Více informací

Související zdravotní problémy


REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru