Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy
Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy
Léky
Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplňky stravy
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Roztroušená skleróza (RS, multiple sclerosis, MS)
postihuje centrální nervový systém. Jeho průběh je nepředpověditelný – od minimálních tělesných postižení až po těžkou invaliditu. Jeho příčiny nejsou objasněny. Choroba začíná od puberty zhruba do 30 let, u žen dvakrát až třikrát častěji.
Nemoc nejdříve zasáhne oblasti, které jsou odpovědné za čití, koordinaci a pohyb. Roztroušená skleróza zasahuje tzv. bílou hmotu mozku, kudy se vedou povely ke svalům a nervové vzruchy ze smyslových orgánů. Nervová vlákna jsou obalena myelinovými pochvami, které je izolují a chrání. Při roztroušené skleróze dochází k jejich zánětu a rozpadu a někdy se poškodí i samotné nervy. S postupující nemocí se mohou objevovat stále nová místa demyelinizace. Vznikají hlavně v krční míše a v zrakových nervech. Šedá kůra, část mozku odpovědná za vědomí, myšlení a paměť, není postižena.
Příčiny:
- genetická predispozice,
- často ji vyvolá traumatický stres,
- může být důsledkem nadměrného množství olova nebo rtuti v těle, i když otrava toxickými kovy může vyvolat podobné symptomy jako při MS (multiple sklerosis); při každém podezření na MS je nutné zjistit, nejde-li o otravu toxickými kovy,
- je to možná důsledek přemnožení candidy albicans,
- může to být alergie na gluten (lepek),
- nedostatek vitamínu B12 může způsobit zhoubnou anémii (diagnostikovatelnou z hladiny vitamínu v krvi) spojenou s poškozením míchy a často zaměňovanou s MS,
- benigní nádor míchy, který způsobuje stlačení, také vypadá jako MS, a i někteří pacienti s myalgickou encefalomyelitidou jsou někdy špatně diagnostikováni jako nemocní MS (jednoduchý test je vstát, rozkročit se, zavřít oči a dát nohy zase k sobě. Jestliže to není možné, pak jde pravděpodobně o MS),
- porucha metabolismu tuků,
- autoimunitní onemocnění, při němž se v krvi vytvářejí protilátky proti vlastnímu myelinu,
- důsledek „pomalé“ virové infekce. Tato teorie je někdy dávána i do souvislosti s negativním vlivem očkování.
Pokračujte čtením článku v sekci
příznaky
Upozornění:
Upozorňujeme, že obsah těchto stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Vždy je nutné, abyste si léky vybrali s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:
- Vycházet je třeba z jeho ostatních nemocí, které měl už dříve a léků, které na ně užívá – možné jejich interakce.
- Vždy dodržujte dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je. Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení.
- Zkontolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte - léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
- Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
- Ale každý kdo užívá více než 5 léků, by si měl vždy zkontrolovat jestli na sebe nereagují negativně, protože je to již velice pravděpodobné.
- Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do on-linové poradny www.znamsveleky.cz. - bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce zjistí.
- Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte s e-mailovou odpovědí za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
- Bonusem pro pacienty je že by zde měli dostat i nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky neužívat.
- Některé kombinace nejsou tak nebezpečné – stačí když lékař změní dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
- Nekombinujte např. více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.
- Pozorně si přečtěte příbalový leták léku, než ho začnete užívat.
- Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
- v těhotenství a období kojení
- u malých dětí a kojenců
- u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem
Pokud problémy neustupují při samoléčbě ani po 4 dnech, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.
- Vždy dodržujte režimová opatření – klid, pití, vitamíny apod.
- Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci. Doporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění.
- K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako váš zdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou životního stylu:
- aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
- racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, s čerstvou zeleninou a ovocem
- vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně
- nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog
- snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
- omezte možný vznik z rizikových situací a snažte se omezit i působení stresu
- dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
- pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí
- pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví
- dodržováním zásad hygieny a prevence
- pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu
- udělejte si čas na své přátele a na své koníčky