REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Alergické problémy

Senná rýma

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Sezónní alergická rýma je tradičně označována jako senná rýma, ale jde o alergii na pyly. Mluvíme také o polinóze nebo o sezónní pylové alergii.

Pylová zrna obsahují alergizující bílkoviny. Některá z menších pylových zrn jsou roznášena větrem (větrosprašné rostliny), jiné roznáší hmyz (hmyzosprašné).

Pyly větrosprašných rostlin jsou častěji příčinou alergie. Přenášejí se i na velké vzdálenosti, což vysvětluje, proč někteří lidé reagují alergicky na pyly rostlin, které v jejich bezprostřední blízkosti nerostou. Pyly hmyzosprašných rostlin jsou uvolňovány v malých množstvích rostlinami, jež mají nápadně zbarvené květy, které sladce voní, a proto přitahují hmyz. Tyto druhy pylů se ani v ovzduší nevyskytují, jejich množství je malé, šíří se jen na malé vzdálenosti a většině lidí nevadí.

Senná rýma neboli pylová alergie je stav, kdy imunitní systém přehnaně reaguje na neškodné podněty, v tomto případě pylová zrna, ale i jiné alergeny, jako je prach, roztoči, zvířecí srst či některé potraviny. Sezónní pylová alergie je nejrozšířenějším typem alergie.

Tělo alergika z neznámých důvodů reaguje na běžné látky, jako by byly nebezpečné – přehnanou imunitní reakcí. Reakce nemocnému způsobí rýmu, vyrážky, bolesti. Více viz kapitola „Alergie – obecně“.

  • Za přemrštěnou odpověď na alergeny mohou protilátky IgE. Když protilátka IgE v krvi alergika přijde do styku s alergenem, například s pylovým zrnem, IgE začne mobilizovat zásoby dráždivého mediátoru histaminu, který způsobuje příznaky alergie jako kýchání, zarudnutí očí a mnoho dalších.
  • Alergie je částečně dědičně podmíněná. U dítěte, kde je alergický jeden rodič, je šance na projevení alergie 30%. V případě, že oba rodiče jsou alergiky, bude mít potomek také alergii s 60% pravděpodobností.

Sezónní pylová alergie se projevuje celou škálou příznaků. Vedle mírnějších příznaků podobných rýmě se můžeme setkat i s těžkými, život ohrožujícími stavy, jako jsou astma nebo anafylaktický šok.

Komplikací může být ztráta čichu, chuti, zánět vedlejších dutin nosních a astma.

Pylová alergie může vzniknout v kterémkoliv věku. Začátek se posouvá až do předškolního věku. Hlavním obdobím je rozmezí mezi 8. až 20. rokem (vzácně nad 40 let).

Hlavní druhy rostlin, možné příčiny alergie

Trávy – pýr, srha kostřava, medyněk, jílek, kukuřice, lipnice, bojínek, rákos, psárka.

Dřeviny – bříza, habr, jírovec, dub, cypřiš, javor, jasan, buk, kaštanovník, olše, vrba, ořešák, líska, olivovník, jilm, topol, platan, lípa.

Byliny – pelyněk, řepka nebo hořčice, tolice vojtěška, drnavec, jitrocel, ambrózie, jetel.

Pylovou sezonu lze u nás rozdělit na 3 hlavní období:
  1. jarní období, kdy se v ovzduší vyskytuje hlavně pyl dřevin,
  2. letní období s převahou pylů trav,
  3. podzimní období, v němž hlavními alergeny jsou pyly bylinných plevelů.

Průběžné informace podává v pylové sezoně Pylová informační služba, která monitoruje situaci na 12 stanicích v ČR. Sídlo PIS ČR je v Brně.

Rizikové faktory senné rýmy

  • Pyl produkují tzv. větrosnubné rostliny, opylující se vzdušnou cestou – hlavně trávy, stromy a plevele. Barevné rostliny se silnou vůní nejsou tak častým původcem alergií, protože mají příliš velká a těžká semena, přenášená na jiné rostliny hmyzem; pro alergiky nejsou nebezpečná.
  • Z travních pylů jsou nejobávanější luční druhy, jako je jílek, bojínek nebo srha. Další alergeny skrývají parkové směsi trav. Pyly stromů se v ovzduší vyskytují od března do května. Nejznámějšími producenty pylu jsou různé druhy bříz, lísky, jasan, dub, platan a jilm.
  • Plísně, které se vyskytují na povrchu shnilého dřeva nebo ovoce, nebo jiné houby vyskytující se v přírodě. Plísně a houby způsobují alergie hlavně na konci léta a na začátku podzimu, v období sklizně.

Komplikace senné rýmy

V těžkých případech alergie může tělo vyvolat i natolik prudkou reakci na antigen, že může jít o život ohrožující stav, jako je astmatický záchvat, kdy se postiženému zúží dýchací cesty, až nemůže dobře dýchat, a může dojít až k bezvědomí.

Podobně mohou způsobit alergeny tzv. anafylaktický šok – prudký pokles krevního tlaku vede k selhávání oběhu a současně jsou ucpány dýchací cesty. Při tomto stavu je nemocný ohrožen na životě. Anafylaktický šok je většinou reakcí na těžší alergeny, jako je např. hmyzí bodnutí. Dá se úspěšně léčit hormony, jako je adrenalin.

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Více informací

Související zdravotní problémy


REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru