REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Příznaky zdravotních problémů

Příznak – Bolest při nádechu

Bolesti při nádechu bývají celkem častou potíží, která ve většině případů znamená pouze nezávažné stavy, zároveň však někdy může být varovným signálem vzniku některých těžších onemocnění.

K nádechu je potřeba stahu bránice – a zároveň se stahují i mezižeberní svaly. Na vnitřní ploše hrudníku je tenká blána, tzv. nástěnná pohrudnice. Při nádechu dochází k jejímu prohnutí směrem dolů do břicha a stahu mezižeberních svalů, což vyústí v rozpínání hrudníku. Spolu s hrudníkem se rozpínají oba listy pohrudnice, díky čemuž se ve výsledku rozpínají i plíce. V plicích v tomto momentě vzniká podtlak, díky kterému se do nich nasává vzduch. Pokud tomuto procesu něco brání, nebo je některá z důležitých složek porušena, ztěžuje se dýchání a může se projevit i bolest. Nejčastější příčinou bolesti při dýchání je svalová bolest (svalů namožených z předchozí zvýšené fyzické aktivity, či z předchozího namáhavého dýchání a kašle). Projevují se takto zádové svaly a svaly mezižeberní. Stav nevyžaduje léčbu, sám se po několika dnech upravuje.

Další příčiny již mohou být velmi závažné a měly by být co nejdříve rozeznány a léčeny…

Příčiny

Pleuritida

Jde o zánět pleury čili pohrudnice, která je velmi hustě prostoupena nervovými vlákny, které mezi jiným velmi silně vnímají bolestivé podněty. Během zánětu se v zanícené tkáni vytváří spousta látek, které dráždí volná nervová zakončení, což my vnímáme jako bolest. Pleuritidy mohou být různého původu. Často bývají virové. Tyto se léčí klasickými léky jako každé nachlazení. Mohou být také záněty pohrudnice vyvolané bakteriemi, například při zápalu plic, kdy bakterie vyvolávající zápal přecházejí také na pohrudnici. U tohoto stavu se typicky prostor mezi dvěma listy pohrudnice plní tekutinou, která stéká podle polohy nemocného buďto dozadu, anebo dolů. Vzniklá tekutina utlačuje plíce, proto se kromě bolesti, horečky a celkové schvácenosti projevuje i obtížným dýcháním. Bakteriální záněty se léčí antibiotiky. Záněty pohrudnice mohou doprovázet také rakovinné bujení v plicích a na pohrudnici. Pokud je zjištěna zobrazovacími metodami tvorba tekutiny, je vhodné tuto tekutinu odsát, aby se nemocnému lépe dýchalo, zároveň může být vzorek poslán na další vyšetření do laboratoře. Pro pleuritidy obecně je velmi typická bolest, která se při nádechu zhoršuje (úměrně s roztahováním pohrudnice), při výdechu nemocný zaznamenává úlevu – mluvíme o tzv. pleurálním charakteru bolesti.

Úrazy

Úrazy hrudníku, ať už jen zhmoždění, anebo zlomeniny žeber, jsou typicky spojeny s bolestí při dýchání, která se díky mechanismu nádechu zhoršuje právě při něm.

Plicní embolie

Jde o velmi závažný stav, při kterém se krevní sraženina (nejčastěji z hlubokých žil dolních končetin) dostane do plicních artérií a nějakou z nich svým průměrem ucpe. Závažnost stavu spočívá v tom, že velmi záhy může dojít k selhání srdce, které pracuje proti příliš velkému tlaku v plicích. Kromě bolesti při nádechu se plicní embolie projevuje náhle vzniklým obtížným dýcháním, dušením, vykašláváním krve. Je to stav vyžadující okamžitou rychlou pomoc.

Zároveň je vhodné pamatovat na to, že bránice je svalem oddělujícím hrudní dutinu od dutiny břišní, tudíž je ve velmi úzkém kontaktu s orgány nacházejícími se v horní části břicha a při nádechu je stlačuje dolů. Proto se bolestmi při nádechu mohou projevovat i záněty aj. stavy v dutině břišní.

Rizikové faktory vzniku bolesti při dýchání

  • Může to být zápal plic či jiná infekce dolních dýchacích cest,
  • různé úrazy a namožení svalů,
  • zvýšená srážlivost krve, díky které se tvoří sraženiny.

Následky běžných bolestí při nádechu – těch svalových – nebývají žádné. U jiných stavů však může dojít k mnoha komplikacím, které mohou vyústit i ve smrt nemocného.

Trpíte-li Vy či někdo ve Vašem okolí bolestmi při nádechu, které trvají již několik dní a nelepší se, neváhejte a navštivte svého lékaře, který zjistí příčinu a navrhne možná řešení.

 

Zdroj: medixa.org

 


REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru