Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Ženy chodí častěji k lékaři. I proto se dožívají vyššího věku než muži

30/11

Jak se liší zdraví žen a mužů? Výrazně. V průměru se muži dožijí o šest let méně a také mezi sebevrahy je většina mužského pohlaví. Jen zlomek mužů si totiž přizná, že má nějaký problém a vyhledá pomoc odborníka.

 Infarkt postihuje muže ve stále mladším věku, mají 2,5krát větší riziko úrazu a jsou třikrát častěji závislí na alkoholu než ženy. Neradi chodí na preventivní prohlídky a zanedbávají své zdraví

Co se týče psychických potíží, tam je to ještě horší. Jen zlomek mužů vyhledá pomoc odborníka. Berou to jako svoje selhání. Péči psychologa nebo psychoterapeuta přitom ženy navštěvují v porovnání s muži třikrát častěji, praktického lékaře pak 1,5krát častěji. 

"Je velmi dobré, aby muž měl odborníka v péči o zdraví, ke kterému má důvěru a jemuž se nebojí otevřeně svěřit. Je jedno, jestli se jedná o dobrého obvodního lékaře nebo blízkého kamaráda doktora. Hlavní je, že může své problémy konzultovat s člověkem, který má reálný přehled o rizicích a možnosti řešení problémů," dodává Martin Jára, terapeut a ředitel Ligy otevřených mužů.  

I muže trápí inkontinence

Muže také stejně jako ženy trápí inkontinence. A i s tímto problémem se nesnadno svěřují lékaři. Přitom se s ním potýká více než třetina starších mužů. Ale může postihnout všechny věkové kategorie. 

"Změna životního stylu je prvním krokem k léčbě inkontinence. Pacienti by měli omezit sycené nápoje, nápoje obsahující kofein a celkově upravit svůj pitný režim. Některým pacientům doporučujeme také redukci hmotnosti," udává docent Krhut, primář urologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava. 

Pohyb je základ

Pro lepší fungování srdce, prevenci vzniku vysokého tlaku, obezity, ale i psychických potíží existuje poměrně jednoduchá cesta - pohyb. Nemusíte být zrovna vrcholový sportovec, ale vytvořit a držet si zvyky v podobě pravidelného fotbálku nebo floorbalu je ideální. Stačí i běh a třeba jen pravidelná chůze na delší vzdálenost. 

Zabijákem zdraví je i dlouhodobý stres. Syndrom vyhoření představuje podle aktuálních výzkumů izraelských vědců také rizikový faktor cévních onemocnění, jako je infarkt myokardu či angina pectoris. Je to stejné riziko jako věk, kouření, nedostatek pohybu či vysoký krevní tlak. 

Vyhoření v práci se můžete bránit kvalitním spánkem, pravidelným cvičením, ale hlavně tím, že se naučíte od práce vypnout. 

 

Zdroj:http://ona.idnes.cz/zdravi-muzu-a-zen-0zf-/zdravi.aspx?c=A131115_105356_zdravi_pet

 


Další články

Jak začít s pravidelným pohybem: Průvodce pro každého

12/5

Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…

více

Oslavte čarodějnice a První máj zdravě a s úsměvem

30/4

Konec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…

více

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz

Spravovat cookies


Nahoru