Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Vložky na ploché nohy spíš škodí. Radši cvičte

18/11

Chodí po nich až 80 % z nás. Přitom ploché nohy vedou často k úrazům kolen, k bolesti kyčlí, a dokonce i k vracející se bolesti hlavy...

Máte je taky? Stačí domácí test: otiskněte mokré chodidlo na podložku a podívejte se. Připomíná-li otisk zahnutý "banán", pak je všechno v pořádku, ale pozor, neměl by být zase až příliš úzký. Pokud vidíte "tlapku", pak je skutečně máte.

Příčně, nebo podélně ploché chodidlo?

Jen málokdo se může pyšnit dokonalým a zdravým otiskem chodidla. Nohy jsou nejvíce zatěžovanými částmi těla, a dokud nás nezačnou hodně bolet, příliš se o ně nestaráme. A přitom nachodíme během života úctyhodných 100 000 km.

"Pravdou je, že nejčastěji registruji pacienty s bolestmi plosek nohou. Jde o téměř 80 % lidí, kteří trpí chybným tvarem nohy, například sníženou podélnou klenbou, příčně plochýma nohama, postavením pat do písmene X či statickými deformitami prstů – vbočené palce, kladívkové prstce a podobně," vysvětluje ortoped MUDr. František Picek.

Na vině jsou geny, které jsme bohužel zdědili po předcích, ale především špatně zvolené boty.

Jak poznat, v čem je problém?

  • Jste-li majitelem vysoké klenby, pak vás často bolí paty, protože je hodně zatěžujete.
  • Máte-li příčně plochou nohu, pak vás bolí přednoží a zánártní kůstky.
  • Naopak u podélně plochého chodidla nožky zlobí kotník a přední část bérce.

Bolest vás začne samozřejmě trápit v okamžiku, kdy nohu nejvíce namáháte, tedy po dlouhé chůzi, či pokud dlouho stojíte anebo běháte.

Cviky proti plochým nohám

S plochýma nohama se vyplatí řádně zatočit. Důslednost hraje velkou roli i tady. Chce to zvolit vhodné boty, naučit se protahovací cvičení, kterému se budete alespoň 10 minut denně věnovat, anebo sáhnout po speciálních stélkách do bot.

První pomoc pro ploché nohy:

  • vhodné protahovací cvičení, které vás naučí zkušený fyzioterapeut, stačí 10 minut denně,
  • vhodné dynamické vložky do obuvi, které si sami vyšlapete,
  • snížení nadváhy,
  • podpatky nejvýše 4 cm,
  • vhodná kvalitní obuv.

Často se doporučuje chodit bosky. Ale pozor, to platí jen na přírodním hrubším povrchu. Pokud běháte doma bosi po linu nebo plovoucí podlaze, svůj problém naopak ještě dál zhoršujete! 

Tyhle cviky pro ploché nohy ale zabírají:

  • ohýbejte, natahujte, kružte prsty na nohou,
  • válejte míček mezi ploskami chodidel,
  • zdvihejte prsty malé předměty,
  • "píďalkujte" prsty po podložce,
  • přenášejte váhu z přední do zadní části chodidla (pohupování).

"Vůbec mě netěší pohled na rádoby ortopedické stélky, které nabízejí někteří prodejci obuvi. Jde o vysloveně špatný produkt, stélky jsou tvrdé, nepoddajné. Takové stélky člověka vysloveně odradí od nošení jakýchkoli jiných vložek v botách," říká MUDr. Picek.

Správná vložka do bot by podle jeho slov měla být dynamická, pružná, zajišťující maximální kontakt s ploskou a v ideálním případě lehce "doupravená" tak, aby korigovala případné vady či nevhodné pohybové stereotypy nohou.

Jak vypadají nohy typické ženy?

Většina žen nosí boty s podpatkem, některé s hodně vysokým podpatkem. V nich nohy kloužou logicky dopředu, a tím se mačkají prsty, dochází tak k tvrdnutí kůže, vzniku kuřích ok a takzvaných kladívkových prstů, kdy kloub zůstává ohnutý. Pro udržení stability se musí při chůzi mírně pokrčit kolena a kyčelní klouby a podsadit pánev. Tím měníme výšku těžiště.

"Udržet tělo na vysokých podpatcích je skutečně náročný výkon, namáhá se především oblast křížo-kyčelních kloubů a krční obratle. Výsledkem jsou pak dlouhodobé bolesti páteře, kyčelních kloubů, zkrat Achillových šlach a propad příčné nožní klenby," vysvětluje MUDr. František Picek.

Batolata plochou nohu nemají

U dítěte se klenba vyvíjí postupně a vytvořená je nejdříve kolem čtvrtého roku. V tomto věku je tedy noha normálně vbočená a klenba je vyplněna tukovým polštářem, proto otisk nohy u malých dětí vypadá jako plochá nožička. Maminky tedy občas zbytečně řeší postavení dětských nožiček nebo vtáčení špiček.

Zhruba mezi 4. a 6. rokem života se začíná formovat podélná klenba nožní. Do té doby se rodiče měli zaměřit hlavně na nápadnější stranové asymetrie v chůzi a dbát na kvalitní a zdravou obuv.

Zdroj: http://zena.centrum.cz/zdravi/novinky/clanek.phtml?id=795011

 


Další články

Oslavte čarodějnice a První máj zdravě a s úsměvem

30/4

Konec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…

více

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru