Suchá kůže vzniká sníženou činností mazových žlázek. Může to být dědičná vlastnost, následek přechodné hormonální nerovnováhy (například v těhotenství) nebo nedostatek některých nutričních látek v potravě. Také stárnutí působí ztrátu vlhkosti, pružnosti a odolnosti kůže. Velké výkyvy teplot a silný vítr kůži rovněž vysušují. Zvláště zranitelné jsou ruce, nohy, kolena a lokty, protože mají méně mazových žlázek; postiženy bývají i obličej a šíje, které jsou trvale vystaveny vlivům slunce, větru a mrazu. Osychající kůže se také objevuje jako následek ekzému, lupenky, opruzení a dehydratace organismu z nedostatku tekutin.
Při pobytu venku používejte ochranné krémy s vysokým faktorem proti slunečnímu záření, v chladném počasí noste teplé ponožky a rukavice a na rty používejte ochranný balzám nebo rtěnku. V obytných místnostech udržujte jen příjemné teplo, ne více než 18 až 20 °C. Během dne topení ještě ztlumte a raději se teple oblečte. Klimatizace, topení a elektrické přístroje včetně televizoru a počítače zvyšují ve vzduchu obsah kladných iontů, které přispívají k vysušování kůže a snižují vlhkost vzduchu. Množství kladných iontů můžete snížit především větráním – stále mějte mírně otevřené okno, nebo zvlhčujte vzduch zvlhčovačem, popřípadě odpařovači na ústředním topení, nebo pěstováním pokojových rostlin.
Nepřikrývejte se elektricky vyhřívanou pokrývkou; pravidelně cvičte, abyste podpořili krevní oběh a zajistili kůži dostatek krve, a tím i výživy a kyslíku.
Blahodárný účinek zahradního plevele: čaj připravený z ptačince uklidňuje a změkčuje kůži.
Zdravá strava s hojností ovoce a zeleniny zajišťuje kůži vlhkost a vláčnost. Zabraňte dehydrataci dostatečným množstvím tekutin – pijte nejméně šest sklenic nekofeinových nápojů denně.
Podpořte přísun nutričních látek do kůže na rukou a nohou střídavými koupelemi v horké a studené vodě – vždy minutu v každé z nich. Můžete si rovněž přikládat střídavě horké a studené obklady na kůži mezi lopatkami a dolním okrajem šíje. Při suché kůži na nohou přikládejte podobné obklady na bederní krajinu.
Zdroj: http://www.abecedazdravi.cz/doplnky-stravy/sucha-kuze-jak-lecit-prirodou
Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…
víceKonec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…
víceÚzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz