S gynekologickými potížemi se za svůj život setká každá žena. Nejčastějším problémem jsou kvasinkové infekce…
S gynekologickými potížemi se za svůj život setká každá žena. „Nejčastějším problémem jsou kvasinkové infekce. Jejich léčba je komplexní a dlouhodobá. Při opakovaných potížích se doporučuje vyšetření hladiny cukru v krvi,“ říká gynekoložka Blanka Vavřinková.
Ženy by měly na gynekologii, kromě doby, kdy mají potíže, docházet pravidelně jednou ročně. Preventivní prohlídky totiž pomáhají snížit počet výskytů nádorového onemocnění ženských pohlavních orgánů i prsu.
Častěji ale podle lékařů docházejí do ordinací gynekologů právě kvůli náhlým potížím. Nejběžnějším problémem žen bývají poševní výtoky.
Množství sekretu v pochvě je individuální. Někdy bývá výtok provázen i svěděním nebo pálením. Příčinou je obvykle zánětlivé postižení poševní sliznice způsobené ve většině případů infekcí.
Pochva je za normálních okolností osídlena řadou mikroorganismů. Důležité je, aby její složení bylo vyrovnané. Nezbytná je přítomnost laktobacilů zajišťujících kyselé pH. Při narušení rovnováhy se často přemnoží mikroorganismy, které pak působí problémy, například kvasinky.
Jindy může dojít k infekci ze zevního prostředí, například při pohlavním styku nebo při koupání.
„Máme k dispozici široké spektrum účinných léků, které podáváme buď celkově, nebo vaginálně. Vhodná je současná léčba sexuálního partnera pacientky. Většina mikroorganismů způsobujících výtok se totiž může přenášet pohlavním stykem,“ vysvětluje lékařka Blanka Vavřinková.
Výtok není ve většině případů příznakem vážného onemocnění. Léčba akutních stavů je tak relativně snadná. Mnoho žen trpí opakovanými výtoky, po kratší či delší době se u nich problémy objevují znovu a znovu.
Při bolestech břicha, které neustupují, je nutná okamžitá návštěva lékaře. Není vhodné užívat léky proti bolestem, které mohou maskovat příznaky některých vážných onemocnění. Pečlivá gynekologická prohlídka, obvykle doplněná ultrazvukovým vyšetřením, případně laboratorními testy, dokáže potvrdit, nebo naopak vyvrátit gynekologický původ potíží.
„Ve většině případů pozitivního gynekologického nálezu doporučujeme konzervativní postup, tedy klid, nejlépe na lůžku, sledování stavu, v případě zánětlivého postižení vnitřních rodidel antibiotika,“ uvádí lékařka Vavřinková.
V některých případech je však nutné operační řešení, které většinou není možno odkládat. Pokud se vyloučí gynekologická příčina bolestí, doporučuje se ještě vyšetření u dalších specialistů, především na chirurgii.
Jde-li o dlouhotrvající potíže, může být příčinou zánětlivé postižení vnitřního genitálu s tvorbou srůstů. Jde o tenké blány, nebo i o silnější vazivové pruhy, které k sobě fixují sousední orgány. Jinou příčinou může být endometrióza, při které se částečky endometria (výstelky dutiny děložní) nacházejí mimo dutinu děložní.
Chronické bolesti mohou mít i jiné, mnohdy negynekologické příčiny. „Ve vážných nejasných případech doporučujeme provést laparoskopii – výkon v celkové anestézii, při kterém břišní dutinu prohlížíme tenkou optikou zavedenou do břicha malým řezem v pupku. Můžeme tak odhalit příčinu potíží a navrhnout účinnou léčbu, nebo i zdroj potíží při laparoskopii přímo odstranit,“ vysvětluje gynekoložka.
Za nenormální se považuje každé krvácení mimo pravidelnou menstruaci. Nepravidelná menstruace je, když se krvácení objevuje v periodě kratší než 21 dnů, nebo je-li cyklus delší než 35 dní. Normální rovněž není, pokud žena menstruuje déle než týden, nebo krvácí-li příliš silně. Každou abnormalitu krvácení je vhodné konzultovat s gynekologem.
Někdy nejsou třeba žádná opatření, většinou se doporučuje gynekologické vyšetření včetně kontroly ultrazvukem.
„V případech, kdy je zdrojem krvácení defekt děložního čípku, doporučujeme konzultaci se specialistou na tuto problematiku. Moderní léčba je ve většině případů konzervativní. V případě nutnosti zákroku uvnitř dělohy provádíme hysteroskopii, kdy zavedeme tenkou optiku děložním čípkem až k místu defektu, abychom mohli zákrok kontrolovat zrakem. Malý operační výkon je rovněž někdy nutný k ošetření děložního čípku,“ říká lékařka.
Průměrný věk žen, které vyhledávají pomoc odborníka, protože nemohou otěhotnět, se přehoupl přes 34 let. Před dvaceti lety byl přitom průměrný věk rodiček necelých 25 let, v roce 2000 již více než 27 let, a nadále se každým rokem posouvá.
Z fyziologického hlediska začíná klesat plodnost u žen po pětatřicítce a po čtyřicítce je už výrazně ovlivněna. U mužů sice nehraje věk tak dramatickou roli, ale i jejich plodnost rovněž poměrně výrazně klesá.
Z celosvětových statistik vyplývá, že hlavní podíl na neplodnosti párů mají v posledních letech nikoli ženy, ale spíše muži.
Neplodnost mužů může být vrozená, daleko častěji je ale získaná, tedy ovlivněna vnějšími faktory. Kromě úrazů či nejrůznějších nemocí zde svou úlohu hraje i znečištěné prostředí, špatný životní styl, kouření, alkohol nebo stres.
Zdroj: http://ona.idnes.cz/on-line-rozhovor-s-gynekolozkou-don-/zdravi.aspx?c=A140113_152840_zdravi_pet
Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…
víceKonec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…
víceÚzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz