Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Pozor na zákeřné chlamydie

30/3

Nebezpečná nákaza, o které mnoho lidí ani neví! Chlamydie patří mezi pohlavně přenosné nemoci, ale lze se nakazit i jiným způsobem. Stojí za mnoha zdravotními problémy. Přitom informovanost o této chorobě není vysoká. Čtěte dál a dozvíte se víc.

Co je chlamydie

Jde o nemoc, kterou způsobují baktérie. Dříve panovalo přesvědčení, že se jedná pouze o pohlavně přenosnou chorobu. Bohužel se ukázalo, že nákaza je možná i jinak. Rizikové je použití stejných ručníků, kapénková nákaza, nákaza na veřejné toaletě a další možnosti. Často se stane, že nakažený o nemoci neví a to třeba i dlouhá léta. Uvádí se, že zhruba 90 procent nakažených nemá o tom, že jsou nemocní ani ponětí. Neléčená chlamydie ale způsobuje velké obtíže a u žen je dokonce prokázána neplodnost nebo snížení plodnosti.

Jak se projevuje

V okamžiku propuknutí příznaků se může zdát, že jde o nějakou běžnou nemoc. Chlamydie totiž s oblibou napadá plíce, a pak se vše jeví jako zápal plic nebo chřipka. Pokud napadne pohlavní orgány, může zpočátku všechno vypadat jako kapavka, kandidóza či trichomonáza. Někdy se projevy nemoci zamění s boreliózou. Nemocný může být extrémně unavený. U plicní formy se obvykle dostaví intenzivní kašel, který přetrvává řadu týdnů. Bakterie napadají i nervový systém, což se projeví různými záškuby svalů, bolestí zubů a dalšími příznaky. Pokud je napaden imunitní systém, způsobuje nákaza únavu.

U napadení pohlavních orgánů se může objevit bolestivý vřed, horečka se zimnicí a zduří uzliny v tříslech. U některých žen vypadají příznaky jinak. Mají charakter hnisavého výtoku, bolesti v podbřišku, nezvyklé bolesti při menstruaci a někdy také dochází k drobnému krvácení mimo cyklus.

Velkým rizikem je přenos z matky na dítě při porodu. Tam hrozí dítěti vážné komplikace, jako je slepota či pneumonie.

Jak se léčí

Velmi účinná jsou antibiotika, která je třeba podávat delší dobu a ve zvýšené dávce. Často jde o běh na dlouhou trať. Nemoc se může vracet. Někteří pacienti udělali dobrou zkušenost s podpůrnou léčbou prostřednictvím úpravy stravy a pomocí posílení imunity. Pokud bude strava chudá na cukry a naopak přidáme cibuli, česnek, kořenovou zeleninu a další byliny, znepříjemníme bakteriím život. V tomto jarním období se také hodí pít odvar z kopřiv, který má čistící účinky. Je třeba vydržet alespoň tři týdny třikrát denně. Pomůžeme tak léčbě antibiotiky.

 

Autor: Bronislava Silná 

Zdroj: http://styl.instory.cz/zdravi/431-pozor-na-zakerne-chlamydie.html

 


Další články

Jak začít s pravidelným pohybem: Průvodce pro každého

12/5

Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…

více

Oslavte čarodějnice a První máj zdravě a s úsměvem

30/4

Konec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…

více

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz

Spravovat cookies


Nahoru