Na ochrannou helmu si již zvykla většina lyžařů a snowboardistů. Kolik z nich si chrání i páteř pomocí tzv. páteřáků, se můžeme jen dohadovat.
Nicméně z pultů sportovních a specializovaných obchodů mizí. K sehnání jsou dva typy: tvrdý a měkký. Jaký je v nich rozdíl?
Na první pohled je těžké rozeznat kvalitní značkový výrobek od levné napodobeniny, která již nemusí splňovat bezpečnostní kritéria. Každý chránič, který úspěšně projde testováním, obdrží evropskou normu EN 1621–2.
Údaj o certifikaci musí být viditelně vyznačen přímo na chrániči.
Páteřáky se liší zejména svojí konstrukcí. Můžete si vybrat mezi tvrdým a měkkým.
Oba typy procházejí stejným testováním bezpečnosti a oba jsou v tomto směru rovnocenné.
Tvrdé páteřáky mají ryze subjektivní výhodu – člověk se cítí bezpečněji.
Oba zástupce seženete v různých cenových hladinách. Nejlevnější již od 600 korun, za nejdražší zaplatíte i desetkrát více.
Páteřáky se využívají i v jiných sportovních odvětvích, zejména tam, kde hrozí poranění páteře.
Mají pevnou plastovou skořepinu složenou z jednotlivých menších částí, což umožňuje jednak volnost pohybu, jednak kopíruje individuální zakřivení páteře.
Výhody:
Nevýhody:
Měkké páteřáky jsou vyrobené z měkké poddajné hmoty, která však v případě nárazu ihned ztvrdne.
Výhody:
Nevýhody:
Na jednotlivých výrobcích bývají údaje o tom, pro jak velkého člověka je určen, respektive rozpětí tělesné výšky. Někdy se uvádí také délka trupu od pasu k rameni, případně obvod pasu.
Přesto je vhodné nejprve páteřák vyzkoušet.
Je potřeba, aby takzvaně dobře seděl:
TIP: Každý páteřák vždy zhorší termoregulaci zad. Pokud se hodně potíte, vybírejte chránič páteře s ventilačními otvory.
Zdroj: http://120na80.vitalia.cz/clanky/ochrana-pri-lyzovani-tvrdy-nebo-mekky-paterak
Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…
víceKonec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…
víceÚzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz