Pomozte mi rychle a hned. To často slýchá doktorka Kateřina Cajthamlová od lidí, kteří si dávají novoroční předsevzetí: Zhubnu, začnu cvičit a zdravě jíst, přestanu kouřit. Sama ví, jak těžce se plní, protože je kuřačka.
Pozorujete vždy v lednu v ordinaci zvýšený počet lidí, kteří šílí nespokojeností sami se sebou?
Ano, leden je období, kdy lidé propadají nadšení z nového roku. Těší se, že začnou znovu a vše bude jiné, úžasné. Což je takový trochu snílkovský přístup. Ze zkušenosti dělím lidi, kteří si dávají novoroční předsevzetí, do čtyř skupin.
Jakých?
Jednu tvoří cholerici. Cholerik je na sebe naštvaný a z pozice naštvanosti podpořené alkoholem a následnou kocovinou se rozhodne, že přestává kouřit, přejídat se, začíná cvičit. Koupí si permanentku do fitka, krabičkovou dietu, dvacet knih s recepty. Cholerická předsevzetí se dělají emocionálně, bývají nadhodnocená, a proto jsou předem odsouzena k zániku. Mají krátký dech. Zkrátka je toho moc najednou.
Jak dlouho vydrží?
Koncem ledna bývá krize. Opakem cholerických předsevzetí jsou melancholická. Tihle lidi říkají, tak já to zkusím, ale stejně to nemá cenu. Už jsem o rok starší, už se svým životem nic nenadělám. Takže to pak obvykle opravdu nemá cenu.
Jaké jsou ty zbývající typy?
Pak tu máme sangviniky. Ti dělají předsevzetí ve skupině. Kamarádi řeknou, že budou cvičit, tak se k nim přidají. Když ubude nadšení, ostatní ho podpoří: Neblbni, nemůžeš toho nechat, vždyť jsme si to slíbili. Sangvinik dělá předsevzetí s lehkostí, veselostí. Další skupinou jsou flegmatici. Ti se také nechají strhnout ostatními, ale chybí jim ta zvědavost, kolektivní duch. Takže záleží na tom, jaké potíže jim předsevzetí udělá. Pokud moc ne, tak je nějak dodržují. Výhodou flegmatiků je, že předsevzetí neberou natolik vážně, aby je přibrzdila. Takže bych doporučila ubírat se flegmatickým nebo sangvinickým způsobem, podle toho, k čemu má kdo blíž.
Nejčastěji si lidé dávají tato předsevzetí: Přestanu kouřit, začnu cvičit, zhubnu, naučím se pořádně cizí jazyk...
Tak těm, kteří si dali tahle předsevzetí, bych doporučila přestěhovat se na ostrov mezi domorodce. Daleko od všech fast foodů a trafik, do míst, kde si budou muset dobývat potravu vlastníma rukama. Tento cíl bez spojení s absolutní změnou životního stylu včetně změny bydliště a povolání není splnitelný. Všem ostatním, kteří se nehodlají stěhovat na pustý ostrov, bych doporučila, aby tahle předsevzetí plnili postupně.
Když mám všechny zlozvyky najednou, to je kouření, mlsání a málo pohybu, s čím skoncovat nejdřív?
Nejlepší postup je, že si nejdřív zjistím svůj zdravotní stav. Je dobré mít poradce, který řekne, kudy cesta nevede, jakým způsobem postupovat, aby to pro mě bylo snesitelné, a ne škodlivé. Ten také bude schopen posoudit, jestli se k cíli blížím, nebo se mu vzdaluju. Je dobré jít cestami prošlapanými a nevymýšlet cesty zázračné. Což se stává, protože novoroční stavy definuje trošku utlumená rozumová složka. Lidi pijí, blázní, jsou unavení, takže ve svých předsevzetích nejsou ve stavu úplné svéprávnosti. Je dobré nechat to trošku uležet.
Takže hned po Vánocích naběhnout do fitcentra není to pravé?
Místo toho naběhněte k lékaři na preventivní vyšetření a podle výsledků se rozhodněte, co dál. Je to neromantické, ale lepší než fitko.
Co dál?
Pokud máme tento krok za sebou, je dobré začít u této dvojice: vysadit kouření, nasadit pohyb. Kouření pohybu brání, člověk je dušný, nemá výkonnost. Když kouření nahradíme sportem, zamezíme tloustnutí, kterého se lidi při vysazení kouření bojí. Endorfiny, které jsme vyráběli kouřením, vyrobíme sportem.
Co když chci zároveň omezit pití alkoholu?
Tak to by měl být postup takový, že s pitím přestaneme jako s prvním. Protože to je nejtoxičtější záležitost. Až pak je vhodné přestat kouřit a nasadit pohyb. Výhoda je, že když přestaneme pít, přestane nám chutnat tučné jídlo.
Jak to?
To je instinktivní. Když máme tučné jídlo, máme chuť na alkohol a opačně. Vegetariáni mají menší chuť na alkohol a většinou ho i méně snášejí. Po vysazení alkoholu je dobré upravit příjem sacharidů a bílkovin, aby tělo mělo dost energie na ty své opravy.
Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…
víceKonec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…
víceÚzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz