Každý někdy v životě pocítil silnou touhu někoho obejmout, ať už byla motivací přitažlivost či pocit osamělosti. Je fakt, že objímání posiluje naše vztahy a pokud jsme sami, může nám velmi chybět.
Za všechno jsou zodpovědné hormony. Při objímání se totiž uvolňuje hormon oxytocin. Tento hormon hraje důležitou úlohu v neuroanatomii intimity. Podporuje pocit empatie, důvěry a sexuální touhy. Objímání má na nás ovšem více úžasných účinků.
Objímání vytváří příjemnou půdu pro komunikaci, kterou máme tendenci zanedbávat. Komunikace je základ pro vytvoření důvěry a důvěra je klíčem ke zdravému vztahu. Objímání je snadná cesta k úniku před denním shonem. Poskytuje příležitost soustředit se na veškeré pozitivní pocity, které můžeme prožít společně. Celkových 15 minut objímání denně může přinést silný a vzkvétající vztah.
Zlepšuje sexuální život. Vědci tvrdí, že líbání a objímání jsou po sexu základním předpokladem, aby se partneři cítili šťastní. To má obrovský význam pro páry s dětmi, které nemají na romantiku příliš pomyšlení. Najít si chvíli pro sdílení intimity zlepšuje sexuální prožitek.
Podle experimentu vedeným terapeutem a výzkumníkem Beatem Ditzenem, oxytocin přebije kortizol, stresový hormon. V dnešní době je přitom stres běžný. Když se zbavíme škodlivých emocí, snížíme riziko srdečního ataku. Takže namísto braní prášků začněte objímat své blízké.
Uvolňuje bolest. Malé děti obvykle chtějí pusu či obejmutí, když se cítí ublížení. Věří v magickou moc mamky a táty, že je dokáží zbavit bolesti. Dnes můžeme věřit v magickou moc oxytocinu. Je dokázáno, že tento „hormon lásky“ dokáže zmírnit bolest.
Existuje silná vazba mezi mozkem a imunitním systémem. Co je v naší hlavě, silně ovlivňuje pozitivně či negativně naše zdraví. Pro silnou imunitu a udržení pevného zdraví je důležité zůstat v klidu, být optimistický, vyjadřovat emoce a mít blízké osobní vztahy. Objímání je toho všeho důležitou součástí.
Jak jsme už uvedli, oxytocin dokáže přebít kortizol. Je uvolňován mozkem, když jsme bez stresu a pomáhá tak zlepšit kvalitu spánku. Uvolňování oxitocinu naše tělo uklidňuje, uvolňuje a vede ke spánku.
Studie zjistila další zajímavý efekt oxytocinu. Dokáže snížit touhu po jídle, alkoholu i drogách. Objímání vám může pomoci vyhnout se nočnímu ataku na ledničku.
Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…
víceKonec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…
víceÚzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz