Hněv nám dává přes oči černé pásky a znemožňuje vidět věci takové, jaké skutečně jsou. Jak se s ním vypořádat dříve, než nadělá paseku venku i uvnitř nás samotných?
Hněv je velmi nebezpečná emoce. Vytváří v těle škodlivé látky, které negativně ovlivňují krevní tlak, cévy srdce a hlavy, žlázy s vnitřní sekrecí a žaludek, navíc také výrazně oslabují imunitní systém, takže snadno onemocníte. Zároveň je překážkou pro rozumné jednání. Toho, co řeknete v područí hněvu, obvykle již za pár minut po jeho odeznění litujete!
Přestože je hněv nezdravý, není ideální jej v sobě dusit. Jde spíše o to najít způsob, jak hněv vyjádřit rozumně. Potlačený hněv nezmizí, ale kumuluje se a čeká pak na další drobnost, která vás vytočí – pak ale vyjde ven se vší parádou. Mezitím v organismu bují jako rakovina – ve formě žaludečních vředů, vyrážek, astmatu, vysokého krevního tlaku, nebo také nespavosti (či naopak zvýšené únavy), úzkosti, jízlivosti, arogance, tíhnutí k drogám atd.
Bohužel, společnost nám říká, že hněvat se patří do škatulky nevhodného chování, a tak v sobě hněv dusí většina z nás. Zároveň nám ale ukazují opak – v televizi je „hrdinů“, kteří jsou od první až do poslední klapky nahněvaní a mstí se za své příkoří, nespočet. Tím nám rozzlobené jedince předkládají jako vzor. Přitom právě hněv je příčinou mnoha neshod, v konečném důsledku ale také spouštěčem násilí a válek.
Nebojte se dát najevo, co se vám nelíbí, pozor ale na způsob argumentace. Nezvyšujte hlas, važte slova. I hněv může být kultivovaný! Pokud máte potíže se sebeovládáním, nejdříve napočítejte do tří, představte si něco velmi pozitivního, a teprve poté začněte. Zbytky negativních emocí pak můžete ventilovat doma i méně kultivovaně – zadupejte si, zakřičte, zaběhejte si nebo zaboxujte. Také pokud víte, že by vám projevy hněvu (i ty kultivované) více uškodily než pomohly – například v práci, nechejte si jeho ventilování na popracovní dobu.
Abyste se nadobro zbavili hněvu, musíte se zbavit také posuzování. Nejčastěji se totiž zlobíme, když druzí nesplní naše očekávání. Každý má ale právo být sám sebou! Různá očekávání míváme také sami k sobě. Pakliže představu o svém idealizovaném já nenaplníme, přichází zklamání a vztek. Naučte se raději sebe i druhé brát jaké jsou a milovat je se vším všudy, neklaďte lásce žádné podmínky – pak to ani není skutečná láska.
Hněv je v podstatě obrana proti strachu – strachu z trapnosti, strachu, že nebudeme druhými milováni, strachu z prohry či ze ztráty. Hněvu se lze zbavit pouze pochopením a láskou. Zjistěte příčinu hněvu, odpusťte si (i druhým) a jděte dál.
Zdroj: www.mineralfit.cz
Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…
víceKonec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…
víceÚzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz