Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

LÉČIVÉ ROSTLINY (7.) – Vachta trojlistá

24/2

Stimuluje krvetvorbu, zlepšuje chuť k jídlu, působí větropudně, podporuje žaludeční a žlučové vylučování, ulehčuje trávení…

Vachta trojlistá, lidové názvy hořký jetel, třírožka, vodní jetel, třílistník, bobřek. Je to vytrvalá bahenní bylina, nachází se na mokrých stanovištích s kyselou půdní reakcí, v močálech, na rašelinových kyselých loukách, v příkopech a na mokrých pasekách.

Čeleď: Hořcovité – Gentianaceae

Latinský název: Menyanthes trifoliata

Popis

Vachta trojlistá je vytrvalá bahenní bylina s plazivým oddenkem. Z vystoupavého vrcholu oddenku se rozvíjí do 0,30 m vysoký stvol, na vrcholu kterého se nacházejí květy tvořící soukvětí. Listy vyrůstají přímo z oddenku, mají dlouhé řapíky a kožovitou pochvu. Čepel je trojdílná s obráceně vejčitými, celokrajnými lístky. Kalich je pětidílný, do poloviny srostlý. Koruna je pětidílná, bílá nebo růžová, nálevkovitá, hustě ochlupená a má pět tyčinek. Plod je oválná, pukající tobolka. Kvete začátkem léta (květen, červen, případně červenec).

Rostlina je chráněna. Podle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb. je zařazena do kategorie ohrožený druh.

Výskyt

Nachází se na mokrých stanovištích s kyselou půdní reakcí, v močálech, na rašelinových kyselých loukách, v příkopech a na mokrých pasekách do výšky 1 000 metrů nad mořem.

Účinná látka

List vachty. V době květu (květen–červen) se opatrně odstřihují listy s krátkým kouskem řapíku, přičemž je nutno ponechat některé listy a rostliny nedotčené. Listy se nesmějí trhat, neboť rostliny zakořeněné v bahnité půdě se velmi snadno vytrhnou. Po odstranění nežádoucích příměsí se dužnaté listy rychle suší bez obracení ve slabé vrstvě, nejlépe v sušárně při teplotě do 50 °C. Při pomalém sušení listy černají. Správně usušená droga musí být bez pachu a se silně hořkou chutí.

Chemické složení

Listy vachty trojlisté obsahují silice a hořčinu glykosidického charakteru. Hlavní glykosid je menyantin. Při hydrolýze se rozpadá na glukózu a menyantol, který příjemně voní, je hořký, ale čerstvé listy ho neobsahují. Vytváří se procesem sušení.

Účinek a použití

Droga stimuluje krvetvorbu, zlepšuje chuť k jídlu, působí větropudně, podporuje žaludeční a žlučové vylučování, ulehčuje trávení, proto se doporučuje při žaludeční achylii (nedostatek žaludeční šťávy), gastritidě, meteorismu, onemocněních jater a žlučových cest způsobených sníženým vylučováním žaludeční šťávy a dyskinéze žlučových cest a žlučníku.

Zdroj: http://lecive-bylinky.celyden.cz/vachta-trojlista/


Další články

Jak začít s pravidelným pohybem: Průvodce pro každého

12/5

Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…

více

Oslavte čarodějnice a První máj zdravě a s úsměvem

30/4

Konec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…

více

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz

Spravovat cookies


Nahoru