Jmelí snižuje tlak při hypertenzi, zpomaluje srdeční tep, účinkuje hemostaticky při krvácení z nosu, při dlouhotrvající menstruaci a při krvácejících hemoroidech. Uplatní se jako protikřečový prostředek při epilepsii, chorobách nervového systému (bolest hlavy, neuralgie), arterioskleróze, artróze, spondylóze a chronických onemocněních kloubů.
Jmelí bílé je malý, dvoudomý, stálezelený, silně rozvětvený keř. Cizopasí na větvích ovocných a divoce rostoucích stromů (především jehličnatých) pomocí haustorií (pohružovací kořeny), které pronikají pod kůru a rozvětvují se ve dřevě hostitele. Kmínek je holý, válcovitý, žlutozelený, vysoký 0,3–0,5 m. Větvičky jsou členité, na uzlech se nacházejí listy, květy a plody. Listy jsou kožovité, celokrajné, vstřícné, tvrdé, dlouhé až 5 cm a široké až 2 cm. Mají žlutozelenou barvu, forma vyskytující se na jedlích, má listy sytě zelené. Květy jsou drobné, žlutozelené, uložené po třech až pěti. Plody jsou zpočátku zelené a po dozrání bílé nebo zelenožluté bobule s černými semeny. Mají silně lepkavé oplodí s viscinovou vrstvou, která umožňuje, aby se plody se semeny přenesené ptáky na jiné stromy uchytily na větvích, kde pak vyklíčí. Jmelí kvete v březnu až dubnu.
Čeleď: Jmelovité – Viscaceae
Latinský název: Viscum album
Lidové názvy: mejlí, gmejl, omelí, mýlí
Jmelí se vyskytuje v několika obtížně určitelných formách, které se liší jednak svými hostiteli (jmelí bílé na listnáčích, jmelí jehličnanové na borovicích a jedlích), jednak variabilními morfologickými a anatomickými znaky. Pro farmaceutickou praxi nemá toto rozdělení význam, neboť drogy z jednotlivých forem se považují za rovnocenné. U nás se nejčastěji vyskytuje forma rostoucí na borovicích.
Jmelí je rozšířeno po celé Evropě s výjimkou severních oblastí a v mírné Asii až do Japonska. Setkáme se s ním od nížin až do hor nejčastěji na borovicích, v některých oblastech hojně na listnatých stromech, zejména lípách, topolech a javorech, vzácněji na jedlích.
Sbírají se mladší větévky s listy, a to v zimních měsících (prosinec-únor). Sbírat lze i po celý rok, ale pouze ze jmelí rostoucího na borovicích. Větvičky odřezáváme nebo lámeme pomocí lana. Potom je očistíme od nezelených větviček a sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Po vysušení si musí jmelí uchovat nazelenalou barvu se žlutým odstínem, nesmí zapáchat a musí mít slabě trpkou chuť. Špatně usušené jmelí zčerná. Skladuje se na stinném místě, které musí být vzdušné a suché. Droga může mít vlhkost do 12 %.
Droga obsahuje polypeptid viscotoxin, cholin, acetylcholin, histamin, neprozkoumanou látku potlačující růst nádorů, vosk, sacharidy, škrob, lipidy aj.
Droga snižuje tlak při hypertenzi (směs cholinu a acetylcholinu), zpomaluje srdeční tep, účinkuje hemostaticky (zabraňuje krvácení) při krvácení z dělohy, z nosu, při dlouhotrvající menstruaci a při krvácejících hemoroidech. Uplatňuje se i jako protikřečový prostředek při epilepsii, chorobách nervového systému (bolest hlavy, neuralgie), arterioskleróze, artróze, spondylóze a chronických onemocněních kloubů.
Zdroje: http://lecive-bylinky.celyden.cz/jmeli-bile/,
http://www.prirodovedci.cz/aktuality/predvanocni-special-neni-jmeli-jako-jmeli
Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…
víceKonec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…
víceÚzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz