Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

LÉČIVÉ ROSTLINY (6.) – JMELÍ BÍLÉ

1/2

Jmelí snižuje tlak při hypertenzi, zpomaluje srdeční tep, účinkuje hemostaticky při krvácení z nosu, při dlouhotrvající menstruaci a při krvácejících hemoroidech. Uplatní se jako protikřečový prostředek při epilepsii, chorobách nervového systému (bolest hlavy, neuralgie), arterioskleróze, artróze, spondylóze a chronických onemocněních kloubů.

Jmelí bílé je malý, dvoudomý, stálezelený, silně rozvětvený keř. Cizopasí na větvích ovocných a divoce rostoucích stromů (především jehličnatých) pomocí haustorií (pohružovací kořeny), které pronikají pod kůru a rozvětvují se ve dřevě hostitele. Kmínek je holý, válcovitý, žlutozelený, vysoký 0,3–0,5 m. Větvičky jsou členité, na uzlech se nacházejí listy, květy a plody. Listy jsou kožovité, celokrajné, vstřícné, tvrdé, dlouhé až 5 cm a široké až 2 cm. Mají žlutozelenou barvu, forma vyskytující se na jedlích, má listy sytě zelené. Květy jsou drobné, žlutozelené, uložené po třech až pěti. Plody jsou zpočátku zelené a po dozrání bílé nebo zelenožluté bobule s černými semeny. Mají silně lepkavé oplodí s viscinovou vrstvou, která umožňuje, aby se plody se semeny přenesené ptáky na jiné stromy uchytily na větvích, kde pak vyklíčí. Jmelí kvete v březnu až dubnu.

Systematické zařazení

Čeleď: Jmelovité – Viscaceae

Latinský název: Viscum album

Lidové názvy: mejlí, gmejl, omelí, mýlí

Výskyt

Jmelí se vyskytuje v několika obtížně určitelných formách, které se liší jednak svými hostiteli (jmelí bílé na listnáčích, jmelí jehličnanové na borovicích a jedlích), jednak variabilními morfologickými a anatomickými znaky. Pro farmaceutickou praxi nemá toto rozdělení význam, neboť drogy z jednotlivých forem se považují za rovnocenné. U nás se nejčastěji vyskytuje forma rostoucí na borovicích.

Jmelí je rozšířeno po celé Evropě s výjimkou severních oblastí a v mírné Asii až do Japonska. Setkáme se s ním od nížin až do hor nejčastěji na borovicích, v některých oblastech hojně na listnatých stromech, zejména lípách, topolech a javorech, vzácněji na jedlích.

Účinná látka

Sbírají se mladší větévky s listy, a to v zimních měsících (prosinec-únor). Sbírat lze i po celý rok, ale pouze ze jmelí rostoucího na borovicích. Větvičky odřezáváme nebo lámeme pomocí lana. Potom je očistíme od nezelených větviček a sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Po vysušení si musí jmelí uchovat nazelenalou barvu se žlutým odstínem, nesmí zapáchat a musí mít slabě trpkou chuť. Špatně usušené jmelí zčerná. Skladuje se na stinném místě, které musí být vzdušné a suché. Droga může mít vlhkost do 12 %.

Chemické složení

Droga obsahuje polypeptid viscotoxin, cholin, acetylcholin, histamin, neprozkoumanou látku potlačující růst nádorů, vosk, sacharidy, škrob, lipidy aj.

Účinek a použití

Droga snižuje tlak při hypertenzi (směs cholinu a acetylcholinu), zpomaluje srdeční tep, účinkuje hemostaticky (zabraňuje krvácení) při krvácení z dělohy, z nosu, při dlouhotrvající menstruaci a při krvácejících hemoroidech. Uplatňuje se i jako protikřečový prostředek při epilepsii, chorobách nervového systému (bolest hlavy, neuralgie), arterioskleróze, artróze, spondylóze a chronických onemocněních kloubů.

 

Zdroje: http://lecive-bylinky.celyden.cz/jmeli-bile/,
http://www.prirodovedci.cz/aktuality/predvanocni-special-neni-jmeli-jako-jmeli


Další články

Jak začít s pravidelným pohybem: Průvodce pro každého

12/5

Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…

více

Oslavte čarodějnice a První máj zdravě a s úsměvem

30/4

Konec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…

více

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz

Spravovat cookies


Nahoru