Silice heřmánku má protizánětlivý a zklidňující účinek při chorobách trávicího ústrojí, při zánětech dýchacích cest a laryngitidě (inhalace výparů silice). Obklady při zánětech sliznice očí, zánětech dělohy a konečníku, při hemoroidech. Dobré výsledky při ledvinných kamenech a při zánětech ledvin a močového měchýře. Silice zvyšuje počet srdečních stahů a rozšiřuje mozkové cévy.
Čeleď: Hvězdnicovité – Asteraceae
Latinský název: Chamomilla recutita
Lidové názvy: Kamilky, marunka, harmaníček, rumánek
Heřmánek je jednoletá bylina s rozvětvenou lodyhou vysokou až 0,5 metru. Listy jsou střídavě přisedlé a jejich čepel je dvakrát až třikrát zpeřeně dělená v úzké čárkovité úkrojky. Jednotlivé úbory se nacházejí na mnohočetných rozvětvených stopkách a skládají se z okrajových, bílých a jazykovitých samičích květů a vnitřních, trubkovitých, žlutých oboupohlavních květů. Květní lůžko je nejprve polokulovité, později kuželovité a uvnitř duté. Plody jsou podlouhlé hnědé nažky bez chmýru. Kvete od května do září. Vyskytuje se po celé Evropě a západní Asii na východ až do severní Indie, jako polní plevel byl již dávno zavlečen do Severní Ameriky a Austrálie.
Vyskytuje se po celé Evropě a západní Asii na východ až do severní Indie, jako polní plevel byl již dávno zavlečen do Severní Ameriky a Austrálie. Roste především v teplejších oblastech na loukách, polích, úhorech, podél cest a na rumištích, na sušších písčitých půdách, často pospolitě. Pěstování je celkem náročné, nedaří se mu ale ve vlhkých chladných oblastech s kyselými podmáčenými půdami.
Květ heřmánku. Květy sbíráme od května do září. Úbory trháme společně s krátkou částí stopky a ukládáme je do mělkých košíků. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušené úbory mají bílé lístky, kalich a stopka jsou zelené. Droga příjemně voní a má slabě hořkou chuť. Uskladňuje se na stinném, suchém a vzdušném místě. Může mít max. 15 % vlhkost.
Droga obsahuje kolem 1 % silice (pěstované polyploidní formy až 3 %), která má zelenou až modrou barvu podle druhu azulénů. Silice obsahuje větší množství parafínu a seskviterpénu (okolo 10 %), kyselinu kaprilovou, nonilovou a izovalerovou. Hlavními složkami jsou bisabolol a jeho kyslíkové deriváty farnezén a chamazulén. Dále ještě droga obsahuje kumaríny, flavonové glykosidy, slizovité látky, kyselinu nikotinovou, stearovou a citronovou, karoten, vitamín C a hořčiny.
Bohaté složení drogy a také silice je předpokladem širokého účinku a použití drogy. Silice heřmánku má protizánětlivý a zklidňující účinek při chorobách trávicího ústrojí, kolikách žaludku a střev, gastritidě, kolitidě, meteorizmu, stomatitidě, gingivitidě, při zánětech dýchacích cest, tonzilitidě, faryngitidě a laryngitidě (inhalace výparů silice). Zevně se používá na obklady při zánětech sliznice očí, zánětech dělohy a konečníku, při hemoroidech. Dobré výsledky se dosahují i při ledvinných kamenech a při zánětech ledvin a močového měchýře. Silice zvyšuje počet srdečních stahů a rozšiřuje mozkové cévy.
Glykosidy zvyšují vylučování žaludečních a střevních šťáv, žluči a zlepšují chuť do jídla. Flavonoidy a kumaríny mají mírný spazmolytický účinek. Chamazulén má výrazný protialergický účinek (při astmatu) a lokální anestetický účinek. Také podporuje látkovou výměnu v organizmu. Při vaření se rozkládá, proto se droga používá ve formě záparu nebo studeného výtažku.
Zápar z úborů heřmánku zlepšuje a zrychluje regeneraci tkání, proto se používá při špatně se hojících ranách (ve formě obkladů). Heřmánek nachází uplatnění také jako prostředek podporující pocení, při léčení bronchiálního astmatu, revmatizmu, neuralgických bolestech, při alergické gastritidě, vředech a kolikách, nervovém podráždění, epilepsii, při bolestech hlavy, mokrých ekzémech, popáleninách od RTG paprsků, otocích, povrchových vředech, bolestivé menstruaci, děložním krvácení, pocení nohou aj.
Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…
víceKonec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…
víceÚzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz