Cibule česneku má různorodé účinky. Protihlístový a baktericidní účinek se využívá při infekčních onemocněních trávicího ústrojí. Éterický olej pomáhá při rozvinutí normální střevní flóry a ničí tu chorobnou...
Čeleď: Česnekovité – Alliaceae
Latinský název: Allium sativum
Lidové názvy: dryák, luček
Česnek je vytrvalá rostlina dosahující výšky i 1 metr. Má složenou cibuli, která je složena z jednotlivě rozdělených pacibulek - "stroužků". Z cibule vyrůstá do poloviny své výšky listnatý stvol s dlouze pochvatými, asi 1 cm širokými čárkovitými listy, které jsou na svrchu žlábkovité a mají šedavě zelené zbarvení. Stvol je zakončen chudým kulovitým okolíkem drobných, dlouze stopkatých, nazelenale až růžově bílých květů. Kvete od června do srpna, ale množí se zpravidla vegetativně pomocí stroužků.
Česnek pochází pravděpodobně z jižní Asie. Pěstoval se v Mezopotámii, starém Egyptě a s postupem civilizace v celém Středozemí. Dnes se pěstuje jako zahradní i polní zelenina po celé Evropě v řadě forem. Nejlépe se mu daří v hlubokých půdách teplejších poloh.
Cibule česneku. Pro farmaceutické i potravinářské účely se cibule vytrhávají v době počínajícího vadnutí a žloutnutí natě, kdy jsou plně vyvinuty. Pečlivě se zbaví hlíny a po zaschnutí nadzemních částí se nechají doschnout. Skladují se na chladném suchém místě v syrovém stavu. Ve vhodném obalu (celofán) si česnek uchová vysoký obsah silice déle než půl roku. Droga má velice charakteristickou ostrou chuť a po mechanickém poškození cibule typický štiplavý česnekový zápach. Cibule česneku napadené plísní se nesmějí používat!
Cibule česneku obsahuje éterický olej alicin. Při extrahování drogy s vodou vznikne aliín, který je rozpustný ve vodě a nemá vůni česneku. Pod vlivem enzymu aliináza a za přítomnosti kyslíku ze vzduchu se aliín rozkládá na alicín, která má baktericidní a fungicidní účinky. Droga také obsahuje vitamíny A a B, amid kyseliny nikotinové, hormony s účinkem na mužské a ženské pohlavní žlázy, enzymy, jod aj.
Cibule česneku má různorodé účinky. Protihlístový a baktericidní účinek se využívá při infekčních onemocněních trávicího ústrojí. Éterický olej ničí chorobnou a pomáhá při rozvinutí normální střevní flóry. Je dokázaný baktericidní účinek česneku na streptokokové, stafylokokové, tyfusové a dyzenterické mikroorganismy. Stimuluje vylučování žaludeční šťávy a žluče a tímto způsobem zlepšuje trávení a funkci žlučníku. Část alicínu se vylučuje plícemi a účinkuje sekretolyticky při zánětech dýchacích cest a usnadňuje tak vykašlávání. Éterický olej snižuje vysoký krevní tlak, rozšiřuje cévy, zvětšuje amplitudu srdečních stahů a zpomaluje srdeční rytmus. Je dobrý preventivní prostředek proti ateroskleróze.
Lidové léčitelství doporučuje česnek při černém kašli, ekzémech, padání vlasů, panariciu a při paradentóze. Česnek se používá ve formě kaše (tampon do nosu) na prevenci proti chřipce, dva až tři stroužky je dostatečná denní dávka při žaludečně-střevních obtížích, nechutenství, bronchitidě, hypertenzi a ateroskleróze. Na odstranění zápachu z česneku je třeba před jeho zkonzumováním sníst oloupané jablko nebo lžíci medu.
Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…
víceKonec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…
víceÚzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz