Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Léčivá moc hudby

7/11

Muzikoterapie je psychoterapeutická metoda, jejímž cílem je ovlivnit lidské vědomí.

„Jednoduše řečeno hudba léčí,“ říká na základě svých zkušeností americký senátor Harry Reid, který v letošním roce podstoupil operaci pro rakovinu slinivky břišní. Léčba pomocí hudby – muzikoterapie – představuje jednu z doplňkových léčebných metod u pacientů podstupujících chemoterapii. V čem spočívá a jak může pomoci?

Alternativní metody léčby rakoviny nemusí jít vždy proti léčbě pomocí chemoterapie, ale mohou ji i vhodně podpořit a pomoci v boji s jejími nežádoucích účinky, a to přesto, že existují účinné léky na jejich zmírnění. Jedním z příkladů této doplňkové metody léčby je i muzikoterapie. 

Jak muzikoterapie funguje?

Muzikoterapie je psychoterapeutická metoda, jejímž cílem je ovlivnit lidské vědomí a prožívání. Působí prostřednictvím změn elektromagnetického vlnění v mozku, které může být navozeno poslechem či produkcí vhodné hudby. Vedením muzikoterapie se zabývají vyškolení psychoterapeuti. Podle způsobu zapojení klienta se muzikoterapie dělí na aktivní a pasivní. V aktivním přístupu se klient sám podílí na tvorbě zvuku, nejčastěji hrou na hudební nástroj. Pasivní muzikoterapie spočívá v poslechu hudby zvolené podle potřeb jedince a v následném sdělování dojmů z poslechu. A co vlastně muzikoterapie dokáže?

Co dovede muzikoterapie

  • Zmírnit úzkost,
  • snížit bolest,
  • snížit krevní tlak,
  • snížit tepovou frekvenci,
  • zmírnit stres,
  • přesměrovat myšlenky,
  • navodit pocit uvolnění,
  • bojovat s pocitem bezmocnosti.

Ve Spojených státech amerických je muzikoterapie uznávaná dokonce jako samostatná zdravotnická profese. U nás vznikla v roce 2012 Muzikoterapeutická asociace ČR, která sdružuje kolem dvou stovek profesionálů, již ji praktikují. Dosud však není samostatně legislativně ukotvena a je provozována pouze jako doplněk jiných profesí. Nicméně webové stránky této organizace vám pomohou najít muzikoterapeuta nejbližšího vašemu bydlišti i vám jako typu pacienta.

Pokud vás tato léčebná metoda oslovila, neváhejte a vyzkoušejte ji, i kdyby bylo jediným výsledkem jejího působení, že na chvíli přestanete myslet na problémy spojené s léčbou, stojí to za to.

 

Autor: Hana Tichá

Zdroj: https://www.ulekare.cz


Další články

Jak začít s pravidelným pohybem: Průvodce pro každého

12/5

Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…

více

Oslavte čarodějnice a První máj zdravě a s úsměvem

30/4

Konec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…

více

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz

Spravovat cookies


Nahoru