Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jak rozeznat chřipku od obyčejného nachlazení? Poradíme

23/1

Kdo jednou měl pravou chřipku, už si ji nesplete. Tak zle mu totiž předtím nikdy nebylo. To ale neznamená, že se nemůže opakovat…

Rýma a posmrkávání, bolení v krku, horečka nebo únava či bolesti svalů mohou být příznakem mnoha sezónních onemocnění. Ale jen chřipka vás dokáže odrovnat silou nárazu kamiónu – z postele se dva tři dny nezvednete a slabost může přetrvávat i celé měsíce.

Seznamte se proto s jasnými signály, díky kterým chřipku spolehlivě poznáte a neriskujete zbytečně své zdraví, nebo i život. Záměna chřipky za obyčejné nachlazení a špatná léčba může mít fatální následky. Věnujte pozornost následujícím šesti symptomům.

1. Mám horečku

Horečka skutečně bývá příznakem nemoci, a proto je potřeba se na ni zaměřit. U banálního nachlazení se s ní totiž většinou nesetkáváme, případně máme jen takzvanou „zvýšenou teplotu“, za kterou je označován stav od 37 °C do 38 °C a kterou si často ani neuvědomujeme. U chřipky je naopak horečka výrazná, pohybuje se mezi 39 až 40 °C. Takovouto horečku už není možné přehlédnout, je nám při ní špatně a většinou se nezmůžeme na nic jiného než na polehávání a odpočívání.

Vysoká horečka je jedním z varovných signálů při chřipce.

2. Bolí mě hlava

S bolestí hlavy se můžeme setkat prakticky kdykoli. I při nachlazení může náš stav provázet bolest hlavy, většinou se ale jedná o mírnou bolest, která často sama rychle odezní, nebo se z ní vyspíme. Oproti tomu výraznou bolest hlavy můžeme zaznamenat právě při chřipce. Takovou bolest, na kterou jako by nic nepomáhalo, a to ani jindy spolehlivé tlumící léky.

Silná bolest hlavy je další signál, jak rozlišit chřipku od nachlazení.

3. Trpím kašlem

Právě kašel provází většinu nemocí. Jde totiž o obrannou reakci, kterou se naše tělo snaží uvolnit dýchací cesty od všeho, co je blokuje nebo dráždí.

K nachlazení proto patří, a většinou se setkáváme jen s mírným občasným kašlem, který zhruba po dvou týdnech začíná ustupovat a organismus nijak nevyčerpává. Zcela jiná situace je u chřipky, se kterou kašel rovněž souvisí. U ní se už jedná o silný vyčerpávající kašel, který většinou provází i dráždění a pálení v krku.

Silný, vyčerpávající a dráždivý kašel je jedním z příznaků chřipky.

4. Bolest kloubů

Nachlazení se může někdy projevit i bolestí kloubů, většinou se však jedná o mírnou bolest, někdy se neprojeví vůbec. Pokud tedy trpíte výraznou bolestí kloubů a přemýšlíte, zda jde o chřipku, nebo jen o nachlazení či běžnou virózu, bude na vině spíše chřipka.

Krutá a neustávající bolest kloubů je jedním z charakteristických rysů chřipky.

5. Únava

Únavou začíná řada onemocnění a problémů. Pokud jsme nachlazení, provází pochopitelně únava i tuto nemoc, ale jedná se jen o mírné projevy, které také většinou brzy mizí. U chřipky se naopak jedná o výraznou vyčerpávající únavu, která provází nejen samotné onemocnění, ale často trvá i několik týdnů po doléčení. Zpravidla se při chřipce setkáváme se silnou únavou trvající řadu týdnů.

Nepřekonatelná „smrtelná“ únava je dalším ze symptomů chřipky.

6. Komplikace

Při klasickém nachlazení se většinou nesetkáváme s těžkým průběhem. Pokud ho tzv. přechodíte, může dojít například k zánětu a ucpání dutin, dýchacím potížím nebo problémům s odkašláváním. Chřipku však provází komplikace, které jsou velmi závažné až smrtelné.

„V ČR ročně umírá přibližně 2000 lidí na nemoci, které s chřipkou souvisejí,“ uvádí MUDr. Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. Chřipka tak může vyvolat například zápal plic, záněty srdečního svalu, zánět mozkových blan, nebo zhoršit průběh jiných nemocí, které se pak mohou stát smrtelnými.

Závažné až smrtelné komplikace jsou jednou z řady nepříjemných následků chřipky.

Jak se chřipka léčí a jak jí předejít?

Vzhledem k rozdílům v průběhu se liší i způsob léčby. Zatímco nachlazení se vyléčí rychle a jednoduše, léčba chřipky trvá většinou mnoho týdnů a je poměrně komplikovaná. Navíc chřipka může zanechat následky na celém těle, které se v budoucnu mohou projevit.

Pomohou antivirotika (včetně těch, která se používají jako vakcína) a někdy i chemoterapeutika. Antibiotika se nasazují jen tehdy, když na virovou infekci chřipky naváže další nákaza bakteriálního původu. Každopádně rozhodnout musí lékař.

Chřipka skutečně není lehké onemocnění, a proto je nejlepší ji vůbec nedostat. Nejsnazším způsobem, jak se jí vyhnout, je očkování. Samotná vakcína pacienta vyjde zhruba na 200 Kč, což je – v porovnání se složitou a zdlouhavou léčbou a možnou finanční ztrátou způsobenou nepřítomností v zaměstnání – naprosto zanedbatelná suma. Někteří lidé mají očkování dokonce zdarma.

Zdroj: http://zena.centrum.cz/


Další články

Jak začít s pravidelným pohybem: Průvodce pro každého

12/5

Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…

více

Oslavte čarodějnice a První máj zdravě a s úsměvem

30/4

Konec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…

více

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz

Spravovat cookies


Nahoru