Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jak podpořit imunitu

20/3

Kdy jindy bychom měli věnovat pozornost imunitě než právě teď – během podzimních dní, kdy je počasí sychravé, vlhké, chvíli teplé, pak zase mrazivé a náš organismus se musí s těmito změnami vypořádat. Bakterie a viry se šíří daleko lépe než v jakémkoliv jiném ročním období a nákaza na nás tak „číhá“ na každém kroku. Čas rýmy, kašle, únavy a nachlazení nás podněcuje k tomu, abychom zapracovali na zvýšení naší obranyschopnosti.

Co to vlastně imunita je a jak funguje?

Imunitou se nazývá schopnost organismu odolávat napadení a působení cizorodých látek a choroboplodných zárodků (což jsou viry, bakterie, houby, prvoci a další parazité). Oslabená imunita je důvodem častého opakování nemoci. Mívají ji především děti, jejichž imunitní systém není ještě plně rozvinutý, a starší lidé, u kterých je již tento systém částečně opotřebován. Naši imunitu ohrožuje i nadměrná fyzická námaha a vyčerpání, psychické napětí a stres. Imunita si žádá posilovat hlavně u chronicky nemocných pacientů a také u lidí, kterým správně nefunguje imunitní systém.

Základem je správná životospráva

Strava by měla být pestrá a hlavně pravidelná. Dodržujme alespoň 5 denních dávek. Zapomínat nesmíme na nedílnou součást životosprávy, a to na dodržování pitného režimu. Vhodná je čistá neperlivá voda s citronem a čaje (bylinné, zelené – obsahují velké množství antioxidantů, čaj z čerstvého zázvoru pomáhá při nachlazení). Doporučená denní dávka je 2 až 3 litry.

Látky, které nesmí v naší stravě chybět při nastartování imunitního systému, a kde je najdeme

Vitamíny

Vitamín C – ovoce, citrusy, zelenina, šípky, kysané zelí, brambory.

Vitamín A – rybí tuk, maso, žloutky, vnitřnosti, mléčné výrobky.

Vitamín E – rostlinné oleje a tuky, semínka, oříšky, luštěniny, celozrnné potraviny.

Vitamín B5 – pivovarské kvasnice, pekařské droždí, drůbeží a telecí maso, ryby, obiloviny a semínka.

Minerální látky

Selen – ořechy, semena, obiloviny, celozrnná mouka, mořské ryby.

Zinek – semínka dýňová, sezamová, slunečnicová, mák, játra, hovězí maso, sardinky.

Probiotika

Probiotické mléčné výrobky.

Nenasycené mastné kyseliny (omega 3)

Aminokyseliny. Rybí tuk – tučné ryby.

V potravinách obsahujících bílkoviny (maso, mléko, mléčné výrobky, vejce, luštěniny, obiloviny, sója).

Antibakteriální a protizánětlivý účinek má také cibule, česnek, křen i kysané zelí.

Pohyb

Dalším důležitým krokem je pohyb. Ať už se budete hýbat formou denní půlhodinové procházky, projížďky na kole, plaváním, během nebo cvičením. Uvidíte, že se budete cítit perfektně a vaše tělo to ocení. Ovšem blahodárný účinek pohybu na naši imunitu se dostaví až při pravidelném pohybu. Nesmíme zapomínat ani na otužování a hlavně relaxaci. Dopřejme si čas od času příjemnou uvolňující masáž nebo třeba saunu. Vašemu tělu to jen prospěje.

Když strava nestačí – doplňky stravy

Doplňky stravy slouží k tomu, aby pro náš organismus zajistily dostatek vitamínů, minerálních látek, enzymů a probiotik.

Enzymineral – doplňuje chybějící enzymy, minerály a stopové prvky, které příznivě ovlivňují naši imunitu, dále zlepšuje trávení, hubnutí a hojení po zranění nebo před a po operacích.

Immures – aktivuje imunitní systém pomocí nové generace kolostra a výtažku z modřínu, posiluje celkovou odolnost organismu a dlouhodobě stimuluje imunitu, zajišťuje rychlý nástup imunitní reakce při akutním ohrožení (od 30 do 120 minut).

VitaminCo-Q10 – zlepšuje imunitu pomocí organických vitamínů. Ochraňuje kardiovaskulární systém díky koenzymu Q10.

InClever – díky vybranému mixu probiotik speciálně pro děti významně posiluje imunitní systém. Obsažené kyseliny DHA (dokosahexaenová) a EPA (eikosapentaenová) stimulují mozkovou činnost a navíc působí blahodárně na celý kardiovaskulární systém.

Zdroj: http://www.svet-zdravi.cz/clanky/jak-podporit-imunitu

 


Další články

Jak začít s pravidelným pohybem: Průvodce pro každého

12/5

Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…

více

Oslavte čarodějnice a První máj zdravě a s úsměvem

30/4

Konec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…

více

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz

Spravovat cookies


Nahoru