Většina nemocných se stydí vyhledat pomoc. Hemoroidy však komplikují život zbytečně. Léčba není drastická, zato úspěšná. Naši předci znali hemoroidy jen jako obtíže stáří nebo problémy provázející šestinedělky. To už ale neplatí, protože jimi bohužel trpí stále více lidí.
Hemoroidy obtěžují každého druhého třicátníka a u lidí nad 40 se objevují prakticky bez výjimky.
Hemoroidy jsou zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku, či přímo v konečníku.
„Kromě toho, že jde částečně o dědičné onemocnění, na vzniku hemoroidů se podílí také zácpa, těžká práce, nemoci prostaty, ale také některé sporty jako třeba cyklistika nebo zvedání těžkých zátěží v posilovně. U žen navíc jako komplikace provázející těhotenství a porod,“ říká proktolog Josef Zimola.
Hemoroidy samy o sobě nikdy nemohou vést k rakovině tlustého střeva, jsou to rozšířené žíly. Komplikacemi jsou ale krvácení, akutní trombóza nebo zánětlivé změny v řitním kanále.
Při takzvané akutní hemoroidální krizi jsou bolesti v konečníku akutní, oblast je velmi bolestivá. Jde v podstatě o trombózu hemoroidální žíly a je nutné akutní chirurgické ošetření.
Dá se vůbec tomuto nepříjemnému onemocnění vyhnout? Ovlivnit lze pouze prevenci.
„Pro zmírnění rizika onemocnění hemoroidy je potřeba hlídat, aby přijímaná strava obsahovala vlákninu, zajistit dostatek tekutin a naopak omezit kofein a alkohol. Pacientům s obezitou pak radím zhubnout, důležité je i nosit vzdušné oblečení a dbát na zvýšenou hygienu,“ radí Zimola.
Trpíte-li hemoroidy, dbejte na to, abyste jedli hodně citrusových plodů, bobulového ovoce, třešní a cibule. Obsahují vlákninu a flavonoidy, které posilují žíly.
Léčba pomocí obkladu z bezinek uklidňuje oteklé žíly:
Pokud se už i vás problémy s hemoroidy týkají, tak nespoléhejte jen na samoléčbu. A hlavně odhoďte stud a jděte se poradit s lékařem.
„Hemoroidy mají čtyři stadia, a čím dřív pacient přijde, tím jednodušeji je lze odstranit. V prvních fázích bývá léčba jednodušší, nasazují se nejrůznější preparáty jako čípky a masti. Později se pak využívá metod opichu hemoroidální cévy nebo aplikace chladu, tedy kryoterapie,“ vysvětluje proktolog Zimola.
V pozdějších stadiích je ovšem lepší podstoupit malý zákrok. Velmi úspěšné je chirurgické nasazení elastické gumičky. Výkon většinou není bolestivý, pokud se gumička nasadí dostatečně vysoko.
Poslední variantou pak je klasická operace, při ní se uzly chirurgicky odstraní a přívodné cévy pleteně se podvážou.
Rekonvalescence zpravidla trvá jen několik dní – a je po starostech.
Zdroj: ona.idnes.cz/hemeroidy…, autor: METRO, Eliška Zikmundová
Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…
víceKonec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…
víceÚzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz