Zuby se musí čistit po každém jídle. Žvýkačka vytáhne plomby. Tvrdý kartáček čistí lépe. Mléčné zuby se nemusí čistit. Seznamte se s největšími pověrami o ústní hygieně.
Není mnoho míst na těle, kde první, třeba i nepatrnou bolest vnímáme s takovou obavou – chrup. Snad právě proto koluje o čištění zubů tolik mýtů a „babských rad“. Jen abychom nemuseli usednout na zubařské křeslo.
Přinášíme vám výběr těch nejčastějších pověr o hygieně dutiny ústní.
Problémy se zuby a dásněmi lidé často svádějí na to, že je měli jejich rodiče, a tak nemá valný smysl s nimi bojovat. Tento omyl vyvrací dentální hygienistka Martina Kunclová.
„Zubní kaz a paradontóza jsou způsobeny bakterií v nevyčištěném povlaku na povrchu zubů. Důvod, proč stejným problémem někdy trpí celé rodiny, jsou stejné hygienické a stravovací návyky, které se přenášejí z generace na generaci,“ vysvětluje Kunclová.
Podle Martiny Kunclové tomu tak není. „Pokud dodržujete pravidelnou ústní hygienu a skutečně dosáhnete odstranění bakteriálního povlaku ze všech ploch zubu, není třeba je čistit po každém jídle. Pokud máte špatnou techniku, ani častější čištění tento stav nezlepší.“
Odborníci dokonce upozorňují, že čištění zubů bezprostředně po jídle může být nebezpečné. Mnoho potravin, hlavně džusy, citrusové plody, nebo také třeba jogurty, jsou kyselé a narušují zubní sklovinu. Po kyselém jídle je vhodné čistit zuby s časovým odstupem půl hodiny.
Kartáček s tvrdými štětinami dentální hygienistka nedoporučuje v žádném případě. „Vede pouze k získání zlozvyku tlačit na kartáček víc, než je nutné, protože tvrdé štětiny jsou nepoddajné. Čistění tímto kartáčkem není efektivní, a navíc může vést k obnažení krčků,“ varuje Kunclová.
Podle mnoha odborníků je používání ústní vody zbytečné. „Ústní voda v žádném případě nepomůže zuby očistit od bakteriálního povlaku. Dá se však použít k osvěžení dechu,“ říká Martina Kunclová.
Za zubní pastu nemusíte utratit víc, než je nezbytné. „Pasta nepomůže zvýšit efekt čištění, pokud máme nesprávnou techniku. Pasta slouží hlavně k částečné remineralizaci povrchu skloviny díky obsahu fluoridů,“ vysvětluje specialistka.
Někdy se stále ještě setkáváme s pověrou, že první dětské zoubky nevyžadují zvláštní péči. I tento omyl vyvrací Martina Kunclová: „Mléčným zubům hrozí zubní kaz stejně jako stálým, navíc postupuje velmi rychle a častokrát se zkažené dětské zoubky musí vytrhnout. Kromě toho, že trhání zubů dítě traumatizuje, může předčasná ztráta zubů ovlivnit pozdější prořezávání zubů stálých.“
„Žvýkačka nám pomůže minimálně. V žádném případě nenahradí čištění zubů, ale pomáhá naředit kyselé prostředí v ústech, protože podporuje činnost slinných žláz,“ říká Kunclová.
Pokud máte kvalitní výplň, žvýkačka ji ze zubů nedostane.
Svádět zkažené zuby na mateřství může být opodstatněné pouze v případě, že žena nedodržuje dostatečnou zubní hygienu.
Svou roli mohou hrát také změněné stravovací návyky, kdy žena více pojídá sladké nebo kyselé potraviny, ale mnohdy i častěji zvrací. Pokud o své zuby pečuje pečlivě, v těhotenství ani během kojení se jí nezkazí.
Tento rozšířený mýtus vznikl nejspíš kvůli tomu, že jablko je většinou tvrdé a my máme pocit, že nám ze zubů odře zbytky jídla.
„Díky obsahu cukrů a ovocných kyselin však napomáhá vzniku kazu jako kterákoliv jiná podobná potravina,“ upozorňuje dentální hygienistka Martina Kunclová.
Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…
víceKonec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…
víceÚzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz