Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Co vás čeká při chemoterapii? Nežádoucím účinkům se už můžete bránit

12/1

Každý třetí obyvatel Česka onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Ročně přibude až 80 tisíc pacientů s touto diagnózou. Stále častěji se však daří nemocné vyléčit, nebo jim aspoň prodloužit život. Pomáhá v tom i obávaná chemoterapie, kterou už je dnes možné přestát bez větších vedlejších účinků.

Chemoterapie je léčba zhoubného nádoru pomocí léků, které se nazývají cytostatika. Tyto léky účinně ničí nádorové buňky, ale zároveň poškozují i některé zdravé buňky. Z toho pak vyplývají i nežádoucí účinky. Nejčastěji je to nevolnost, zvracení, nechutenství a vypadávání vlasů.

Délka aplikace záleží na druhu nádoru a jeho rozšíření v organismu, na cílech léčby, její úspěšnosti, druhu cytostatika a na celkové reakci nemocného na léčbu.

Pacient ji může dostávat denně, jednou týdně, nebo jednou měsíčně. Často se podává v cyklech, které zahrnují většinou třítýdenní přestávku, během níž má organismus možnost se zotavit a vytvářet v orgánech a tkáních nové normální zdravé buňky.

Léčba většinou trvá nejméně tři měsíce a někdy celkově až tři roky.

Lékař může předepsat podpůrné léky

Nežádoucím účinkům, kterých se mnozí pacienti s rakovinou obávají, dnes již umí lékaři zabránit včasným zahájením podpůrné léčby nebo podáváním specializované výživy. Nemocný pak snáší chemoterapii mnohem lépe, než tomu bylo dříve.

„Většinu vedlejších účinků chemoterapie lze dnes zvládnout tak dobře, že v průběhu léčby mohou pacienti chodit do práce a žít téměř normální život,“ řekla iDNES.cz lékařka Milana Šachlová z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Zároveň dodala, že dnes již existuje dobře dostupná podpůrná léčba, díky které lékaři dokážou zabránit nevolnostem, zvracení a nechutenství, a samotná chemoterapie se tak stává pro nemocné snesitelnou.

Podpůrnou léčbu je však potřeba nasadit včas, tedy ještě předtím, než se nežádoucí účinky chemoterapie objeví.

Pokud má už pacient se snášením chemoterapie negativní zkušenost, může se u něj vyvinout takzvané reflexní zvracení, kterým pak trpí už při přípravě na další cyklus chemoterapie. Pak může přicházet na další léčbu s určitým odporem, špatně ji snáší, a tím už dopředu snižuje její celkovou účinnost.

Léčba se dá zvládnout i při práci

„Ještě nedávno bylo možné zaslechnout i takový názor, že rakovinu je třeba vyhladovět, protože tím, že nemocný jí, dodává cenné živiny a energii i samotnému nádoru. To je ale velmi nebezpečný mýtus,“ varuje lékařka.

„Naopak, při onkologické diagnóze je extrémně důležité dbát na dostatečnou výživu. Bez ní je léčba méně účinná, někdy až nemožná, a musí se odkládat. Proto v případech nechutenství doporučujeme doplňovat stravu takzvanými nutričními drinky, které pacientům pomohou udržet se v dobré kondici. Lze pak dodržet rytmus léčby, což přestavuje vyšší účinnost celé terapie a ve svém důsledku to má pozitivní vliv na výsledek léčby a prognózu pacienta.“

Pokud se člověk cítí dobře, může během léčby žít jako dosud a pokračovat ve své práci. To mu může pomoci celou situaci dobře zvládnout i po psychické stránce.

Způsoby léčby chemoterapií:

  • podání léku ústy ve formě tablet, kapslí nebo tekutiny,
  • místně, mast nebo tekutina se vetře do kůže,
  • injekčně do svalu, podkožně, nebo přímo do nádoru v kůži, do tepny, do žíly.

Co dělat při nevolnosti a zvracení:

  • Jezte menší porce několikrát denně, vyvarujte se pocitu plného žaludku.
  • Pijte tekutiny hodinu před nebo po jídle, nepijte v průběhu jídla.
  • Jezte a pijte pomalu.
  • Vyvarujte se sladkostí, tučného a smaženého jídla.
  • Jezte raději studená jídla, pijte raději studené nápoje, ideálně neslazené a neperlivé ovocné šťávy.
  • Jídlo dobře rozžvýkejte, usnadní to jeho trávení.
  • Pokud je vám nevolno ráno, pak je dobré ještě před vstáváním sníst trochu suchého jídla (sušenky, pečivo).
  • Vyhýbejte se intenzivním vůním a pachům.
  • Pokud trpíte silným nechutenstvím, požádejte svého lékaře, aby vám předepsal nutridrinky, které vám zajistí potřebnou výživu.
  • Po jídle odpočívejte na židli (nejméně dvě hodiny po jídle si nelehejte).
  • Při nevolnosti dýchejte pomalu a zhluboka.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/co-vas-ceka-pri-chemoterapii-d1d-/zdravi.aspx?c=A131120_145805_zdravi_pet

 


Další články

Jak začít s pravidelným pohybem: Průvodce pro každého

12/5

Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…

více

Oslavte čarodějnice a První máj zdravě a s úsměvem

30/4

Konec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…

více

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz

Spravovat cookies


Nahoru