Zapomeňte na potravinové doplňky a všemožné tabletky napěchované vitamíny a minerály. Imunitnímu systému prospějete hlavně výběrem vhodných potravin.
Zapomeňte na potravinové doplňky a všemožné tabletky napěchované vitamíny a minerály. Imunitnímu systému prospějete hlavně výběrem vhodných potravin.
Místo párků a smažených lupínků tak do nákupního košíku raději vhoďte jednu z 15 superpotravin a nastartujte jimi svou obranyschopnost.
Extrakt z tmavých bobulí je používán v lidovém léčitelství stovky let. Výhonky z bezu se používaly k zmírnění bolesti zubů, k léčbě popálenin, ale také na kousnutí od toulavého psa. V důsledku velkých pokroků v medicíně byl tento všelék takřka zapomenut. V současné době však prožívá znovuzrození, zdá se totiž, že dokáže potlačit množení viru chřipky. Bobule jsou také velmi bohaté na antioxidanty, čímž pomáhají mírnit zánět.
Přinášíme dobrou zprávu pro všechny nadšené houbaře a houbařky. Žampiony jsou velmi bohaté na selen a antioxidanty. Právě nedostatek selenu je spojován se závažnějším průběhem chřipkového onemocnění. Houby také obsahují vitaminy řady B - riboflavin a niacin - které hrají významnou roli v udržení dostatečné obranyschopnosti.
Vědecké výzkumy dokonce prokázaly příznivý účinek žampionův boji proti virovým, bakteriálním a nádorovým onemocněním. A pokud stále váháte, zda vyrazit na houby, nebo ne, pak vězte, že pravidelná konzumace žampionů a jiných hub působí blahodárně i na srdce a cévy.
Exotické ovoce pocházející z Brazílie, vypadá skoro jako naše borůvky. Tmavě purpurové bobule chutnají po čokoládě a lesních plodech. Stále větší oblíbenost však nepramení jenom z lahodné chuti, ale také z prospěšnosti pro lidský organismus. Antioxidanty obsažené v acai zpomalují proces stárnutí a bojují proti mnoha neduhům.
Afrodiziakum, nebo posilovač imunity? Zdá se, že ústřice dokážou zabít dvě mouchy jednou ranou, a to díky vysokému obsahu zinku. Jeho nedostatek je spojován s mužskou neplodností, ale také s poruchami imunity a hojení ran.
Není nad letní posezení s pořádně šťavnatým a sladkým melounem, který kromě hydratace a osvěžení obsahujespoustu silných antioxidantů, zejména glutathion. Ten se nachází hlavně v červené dužnině těsně při kůře melounu.
Ať už je červené, bílé, nebo pekingské, pokaždé obsahuje důležitý zdroj posílení imunitního systému - glutamin. Glutamin stimuluje tvorbu důležitých bílkovin v imunitním systému, a dokonce má příznivé účinky na budování svalové hmoty.
Citrusové ovoce s charakteristickou sladce nahořklou chutí obsahuje velké množství flavonoidů a vitaminu C. Tyto látky jsou nesmírně důležité pro uchovávání vašeho zdraví navzdory nepříznivým vnějším podmínkám. Grepy také pomáhají při zánětech jater. Pokud vám vadí chuť grapefruitu, můžete sáhnout i po mandarinkách, pomerančích nebo citronech.
Pšeničné klíčky Jsou fenoménem současné zdravé výživy. A není se čemu divit, protože obsahují koktejl všech důležitých živin a minerálů. Jejich konzumací obohatíte tělo o antioxidanty, vitaminy řady B, minerální látky, vlákninu, bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny a spoustu dalších důležitých látek.
Pouhá hrst mandlí může imunitní systém ochránit před účinky stresu. 1/4 šálku mandlí obsahuje asi 50 % doporučeného denního množství vitaminu E, který významně posiluje obranyschopnost.
Česnek není vhodný jenom k zahánění upírů a zlých duchů, ale taktéž k zahánění zlých bakterií a virů. Cennou oporou je hlavně při nákaze virem chřipky. Nejúčinnější je v syrové podobě, bez tepelných úprav. Pokud současně trpíte chorobami srdce a cév, můžete využít jeho příznivý vliv nasnižování hladiny cholesterolu.
Další superpotravinou je i špenát, jehož služby hojně využíval i slavný Pepek Námořník. Špenát je také spojován s jedním vědeckým mýtem. Při výzkumu obsahu železa obsaženého v listech špenátu došlo ve výsledku k chybě v desetinné čárce, na kterou se přišlo až po několika desetiletích. Špenát tak byl dlouhou dobu mylně považován za významný zdroj železa, což ve skutečnosti není pravda. Co však pravdou je, je to, že syrový špenát obsahuje velké množství kyseliny listové, vlákniny, antioxidantů a vitaminu C. Kyselina listová je důležitá pro tvorbu bílých krvinek, hlavního pilíře imunitního systému.
Jeden kelímek jogurtu denně a žádné nachlazení vás neskolí. Musíte však hledat jogurty, které na etiketách uvádějí obsah živých kultur. Některé výzkumy totiž prokázaly stimulaci imunitního systému bakteriálními kulturami obsaženými v jogurtech. Příznivých úspěchů mimo jiné dosáhly i ve zmírnění příznaků alergií.
Je libo zelený, černý, nebo bílý? Vyberte si podle vlastní chuti, všechny totiž obsahují vysoký podíl polyfenolů a flavonoidů. Tyto látky hledají buňky poškozené kyslíkovými radikály a chrání je, čímž snižují riziko vzniku zhoubných nádorů.
Stejně jako mrkev obsahují i sladké brambory beta-karoten, který vychytává škodlivé radikály. Sladké brambory také obsahují vitamin A, který je spojen se zpomalením procesu stárnutí a může snížit výskyt některých druhů rakoviny.
Poslední, ale rozhodně neméně důležitou superpotravinou je brokolice. Tuto zázračnou zeleninu nalezneme na pultech v každém supermarketu. Pokud chcete ze své imunity vybudovat nedobytnou tvrz, pak by měla být základem vašeho jídelníčku právě brokolice. Obsahuje totiž vitamin A, C, glutathion a spoustu dalších látek silně posilujících imunitní systém.
Samozřejmě že nemusíte všechny superpotraviny připravit na jeden talíř, ale v pravidelné stravě by se vždy alespoň jedna z nich měla vyskytovat. Správně fungující imunita nás totiž nebrání jenom proti infekcím, ale také proti vzniku nádorů a závažným autoimunitním chorobám, jako je kupříkladu revmatoidní artritida.
Zdroj: http://www.ulekare.cz/
Mnoho lidí si plánuje začít „od pondělí“. Nebo až bude víc času. Až skončí pracovní stres. Až se zlepší počasí. Jenže začít se hýbat neznamená čekat…
víceKonec dubna a začátek května jsou v Česku tradičně ve znamení oslav – 30. dubna pálíme čarodějnice a 1. května slavíme lásku pod rozkvetlou třešní.…
víceÚzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz